Jak podłączyć domenę na bloggerze?

Nazwa bloga jest jak wizytówka blogera. Jako, że jest to nasz pierwszy wybór przy zakładaniu swojej strony, po paru latach może okazać się nietrafny. Co wtedy zrobić?

Blogi na bloggerze mają opcję do zmiany naszej nazwy w każdej chwili, jednak dużo osób nie zdaje sobie sprawy, że tym sposobem stracimy wielu czytelników. Sama kilka lat temu popełniłam ten błąd, dlatego Was przestrzegam. Powiadomienia o najnowszych wpisach z panelu bloggera generują się z gadżetu obserwatorzy, który z kolei służy do zaobserwowania konkretnej domeny. Jeśli zaobserwujemy pierwszą wersję, posty z drugiej nie będą wyświetlać się w panelu głównym bloggera. Gdy moje ulubione blogi zmieniały nazwy, po prostu dodawałam taką stronę do obserwowanych ponownie i to naprawiało ten błąd, ale wiadomo, że nie każdy czytelnik to zrobi. 

Poza tym często publikujemy nasz link na innych stronach, co również generuje nam nowe wyświetlenia. Zmieniając link cała nasza dotychczasowa promocja pójdzie na marne. Więc zamiast zmieniać kojarzony już przez czytelników link, warto zastanowić się nad dodatkowym. Osobiście kupiłam domenę, bo po prostu bardziej podoba mi się prosta końcówka i wygląda to profesjonalniej. Zdecydowałam się na ofertę od Ovh i to właśnie tej strony będzie tyczył się poradnik.

Po zakupieniu domeny wchodzimy w:
panel bloga ➡ ustawienia ➡ podstawowe ➡ + wstaw URL bloga pochodzącego z innej firmy


...i wpisujemy tu swoją domenę.

Następnie kopiujemy ten tekst: "ghs.googlehosted.com" i przechodzimy do panelu Ovh.


panel Ovh ➡ domeny ➡ nasza domena ➡ strefa DNS ➡ dodaj rekord ➡ CNAME


Uzupełniamy tabelkę jak na powyższym zdjęciu. Zwróćcie uwagę na pole "Aktualne pole CNAME to:", musi być identycznie jak u mnie. Ważna jest kropka na końcu, nie zapomnijcie o niej. ;) Gdy wszystko się zgadza akceptujemy, nie przejmujcie się komunikatami.

Teraz szukamy typu A w już gotowych rekordach.


Gdy go odnajdziemy, klikamy "zmień rekord".


Usuwamy obecne IP (adres docelowy) i dodajemy jedno z poniższych <źródło> (trzeba dodać wszystkie, więc możecie iść po kolei):

  • 216.239.32.21
  • 216.239.34.21
  • 216.239.36.21
  • 216.239.38.21

Zapisujemy edycję i ponownie wybieramy "dodaj rekord", jednak tym razem wybieramy typ "A". Kopiujemy kolejny adres IP i wklejamy go w "adres docelowy". 

 

Następnie klikamy dalej i powtarzamy tą czynność, aż na panelu ukażą się 4 rekordy, jak poniżej.


Wracamy do ostatnich ustawień bloggera, dopisujemy "www" przed domeną i zapisujemy zmianę.

Wyskoczy błąd, pod którym znajdziemy potrzebne dane:


Wracamy w nowym oknie do panelu Ovh i ponownie dodajemy rekord CNAME. W polu "subdomena" wklejamy kod, który znajduje się pod www, natomiast w "adresie docelowym" wklejamy kod obok - tak jak zrobiłam to ja niżej. Nie zapomnijcie o kropce!


Zapisujemy i wracamy się do bloggera. Tam ponawiamy próbę zapisania domeny. Tym razem nie pojawi się błąd, a tak powinien wyglądać efekt końcowy naszej pracy. Z początku nie musi działać, ponieważ są 24h na zaktualizowanie zmian, aczkolwiek zwykle czekałam do 30min. Nie panikujcie i poczekajcie cierpliwie na efekty. ;)


Podsumowując... Dzięki tym prostym ustawieniom na naszego bloga będzie można wchodzić z domeny od bloggera jak i wykupionej. Blog będzie prezentować się profesjonalniej i bardziej zapadnie w pamięci. Koszt przy końcówce ".pl" to obecnie niecałe 50zł (z czego pierwszy rok jest o wiele tańszy). Z usługi w każdej chwili można zrezygnować. Pieniądze nie są pobierane automatycznie, sami decydujemy czy chcemy zapłacić za kolejne lata. Aby wycofać domenę z bloggera wystarczy kliknąć w krzyżyk przy niej. Nie jest to post sponsorowany, po prostu jestem zadowolona z usługi, którą niedawno postanowiłam przydłużyć na dwa lata. Z tego co czytałam jest to najtańsza opcja, z której korzysta większość bloggerów i firm.

Dodatkowe opcje, które powinieneś zrobić po podłączeniu domeny: 

W razie jakichkolwiek pytań, piszcie śmiało!

Komentarze

  1. Fajnie, że wystartowałas z taką tematyką!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Sama często szukam takich poradników i nie zawsze jest tam podane to co mnie interesuje, stąd pomysł na tę serię. :) Akurat przy domenach nabrałam wprawy, więc uznałam, że to dobry moment na publikację.

      Usuń
  2. Własna domema to świetna sprawa☺

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo pomocny wpis. Przejrzyście wszystko przedstawiłaś. Wielu osobom na pewno się przyda.

    OdpowiedzUsuń
  4. Wydaje mi się to takie trudne :( Nie wiem, jakoś boję się nowości chodź własna domena staje się powoli moim marzeniem. Już nie chodzi o profesjonalizm, miło jest mieć coś swojego, a nie dzielić ciągle adres z bloggerem :D Nie wiem, jeszcze o tej całej zmianie myślę, może zdecyduję się od stycznia, tak żeby wejść z przytupem w nowy rok. Na razie czarno to widzę, więc kochana na pewno będę do Ciebie pisać prosząc o pomoc!
    Boże, jeszcze nie zaczęłam żadnych zmian, a już panikuję :D
    Pozdrawiam cieplutko! <3

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Spokojnie, pomogę! 😊 Już podpinałam domenę kilku osobom, więc nabrałam wprawy.

      Usuń
    2. Jak dobrze że jesteś, jak się na to zdecyduję ktoś będzie musiał trzymać mnie za rękę :D <3

      Usuń
  5. Mi jak na moje skromne potrzeby blogger wystarcza;) ale dziękuję za nowe informacje.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Na takie zmiany decydujemy się z czasem, każdy ustala to indywidualnie, więc to zrozumiałe ;)

      Usuń
  6. This is very interesting. Thank you so much for sharing.

    New Post - http://www.exclusivebeautydiary.com/2019/09/armaniprive-rose-alexandrie_25.html

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja nic nie zmieniam bo trochę się boję ;p

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale ty masz już domenę, więc generalnie nie musisz nic zmieniać :D

      Usuń
  8. mnie domena nie interesi póki co:)

    OdpowiedzUsuń
  9. Bardzo ciekawy i pomocny post. :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Skomplikowanie wygląda ale jak się zagłębić to do ogarnięcia, dobry poradnik. Możliwe, ze kiedyś się przyda, na razie domeny kupować nie mam zamiaru, a zmiana nazwy też mnie nie kusi :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem, z początku rzeczywiście wydaje się skomplikowane, ale warto spróbować samodzielnie, gdy już zainteresuje nas własna domena. ;)

      Usuń
  11. Świetny pomysł z tematyką
    Gdy któryś z obserwowanych przeze mnie blogów zmieniał nazwę, wszystkie posty wyświetlały mi się chronologicznie- w "liście czytelniczej "😀
    Pozdrawiam
    Lili

    OdpowiedzUsuń
  12. Bardzo przydatny post. Jakis czas temu nie widziałam jak to zrobić i uratowała mnie taka
    podobna instrukcja na innym blogu. Dziękuje za obserwacje i rownież obserwuje :)

    OdpowiedzUsuń
  13. Super poradnik, ten krok mam już za sobą :)

    OdpowiedzUsuń
  14. Własna domena to moim zdaniem podstawa jeśli chcemy, aby nasz blog wyglądał profesjonalnie, liczy się pierwsze wrażenie. Jeśli chodzi o nazwę bloga, wiele razy myślałam nad jej zmiana, ponieważ syllunia nie kojarzy mi się z perspektywy czasu profesjonalnie, ale tak jak mówisz nie mogę tego zrobić, zbyt wiele po latach mogłabym stracić. Może kiedyś się odważę 🙂🙂

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Możesz ewentualnie dokupić drugą domenę z nową nazwą, a starej dać przekierowanie na nową. Nic nie stracisz, niestety koszty utrzymania wzrosną.

      Usuń
  15. Cały czas zastanawiam się nad przejściem na inną domenę, myślę, że kiedyś wreszcie to przetrawię i skorzystam z Twojej instrukcji z radością. :)

    Ściskam,
    Zuzanna

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z pewnością będziesz wiedziała, kiedy się przenieść. Cieszę się, że poradnik się przyda :)

      Usuń
  16. Dobry poradnik. Konkretnie i na temat wszystkie szczegóły podane :)

    OdpowiedzUsuń
  17. Bardzo przydatny post, myślę, że wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Sama nie miałam pojęcia ;)

    OdpowiedzUsuń
  18. This is great... having a domain makes your site feel official!

    OdpowiedzUsuń
  19. Ostatnio właśnie nad tym myślałam :)

    OdpowiedzUsuń
  20. Też kiedyś miałam bloga z własną domeną, ale w którymś momencie uznałam, jednak nie jest mi to potrzebne. Przez moment prowadziłam nawet bloga na własnym serwerze, postawiłam tam wordpress - dawało mi to wygodę i dowolność (są rzeczy, których fizycznie nie zrobisz na żadnej platformie blogowej, a mnie zależało na konkretnych skryptach php). Aktualnie jestem na czystym blogspocie i w sumie dobrze mi z tym :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super! Serwer to już większe koszta, ale tak jak piszesz większe możliwości, a przede wszystkim bezpieczeństwo, bo to jest w 100% twoje. Choć co do wyglądu, wydaje mi się, że dobry programista jednak mógłby poradzić sobie z każdą zachcianką, wystarczy trochę kreatywności w kodowaniu. :D

      Usuń
  21. Po wykonaniu tych kroków, Twoja domena powinna być pomyślnie podłączona do bloga na Bloggerze. Pamiętaj, że proces ten może się różnić w zależności od dostawcy domen i platformy blogowej, dlatego zaleca się sprawdzenie dokładnych instrukcji dostarczonych przez swojego dostawcę domen oraz platformę blogową.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się, tak jak wspomniałam mój poradnik dotyczy domeny na Ovh i strony na Bloggerze, wszystko zostało przekazane do tej grupy odbiorców :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy komentarz i obserwację! ♥ Zawsze zaglądam do osób komentujących i również zostawiam coś po sobie. ;)

Nie wchodzę na blogi, które zostawiają spam bez słowa o poście.

Odpowiadam na Wasze komentarze, więc zachęcam do wspólnych dyskusji. 😉

Copyright © Dollka Blog